ANTIK LIPTOV - Pavel Haluška, predaj antik starožitnostiAntikLiptov na Facebooku

V obchodíkoch starožitníkov nájdete širokú škálu úžitkových predmetov, obrazov, sošiek, ale aj nábytku či medailí alebo piecok, ktoré majú veľkú zberateľskú hodnotu. Medzi obrazmi sa častokrát nájdu aj takí autori, ktorých diela majú až galerijnú hodnotu.

O názor a zhodnotenie, ako to s predajom a nákupom starožitností je, sme poprosili Pavla Halušku, majiteľa Starožitností v Liptovskom Mikuláši.

“Najťažšie na našej práci je, asi nákup starožitností. Musíme chodiť na burzy po celej republike a hľadať vzácne kusy. Druhým spôsobom nákupu je, keď príde záujemca k nám do predajne a prinesie konkrétny kus. V prvom rade si musíme ujasniť hodnotu diela. Zaručíme mu reálnu výkupnú cenu, serióznosť znaleckého odhadu, ale aj mlčanlivosť pri komisionálnom predaji.”

Ohodnotenie starožitného artefaktu je veľmi náročná záležitosť. Trh síce určuje ceny podľa záujmu, ale... existujú určité minimálne ceny, pod ktoré by sa nemalo kupovať či predávať. Ako sa určia?

“Existujú katalógy – ťažko zohnateľné, ale sú. Existujú aukcie, na Slovensku pomenej, ale sú na veľmi vysokej úrovni. Tu sa dajú odpozorovať ceny podľa príbuznosti. Porovnávaním kvality, zachovalosti, nepoškodenia sa dá potom určiť reálna cena. Ťažko povedať, čo sa najlepšie predáva. Raz sú to starožitné hodiny, potom zrkadlá, bolo aj obdobie starých hasičských prílb. Faktom je, že solventnejší investujú do obrazov a nábytku. Predajú sa aj drobnosti, ako alpakové svietniky či malé vreckové hodinky aj zlaté. Kvalitný darček pri rôznych výročiach, a tak máme vždy nejakého záujemcu. Samotný predaj musí byť koníčkom. Starožitníctva, to sú malé galérie. Zákazník sa musí vynadívať. Potešiť oči. Až potom je náš čas! Výklad o tom, čo zákazníka zaujíma, musí byť podaný príjemne s patričnou dávkou odbornosti, vysvetlením charakteristických znakov, ale aj o identifikácii či značení výrobcom, aby zákazník, aj keď nie je odborník, vedel čo kupuje. Napríklad striebro a zlato majú minimálne dva identifikačné znaky, majú rôzne puncovanie (záleží od roku výroby). Porcelán je tiež označený znakom výrobcu. Obrazy sú obvykle signované ( pomôžu katalógy výtvarných umelcov)...“

”Existujú rôzne umelecké školy, dobrá cesta, ale kým sa zrazu vo vás niečo nenarodí, nie ste ten pravý, až potom sa z vás stáva ten pravý starožitník. A potom aj posledná koruna ide na knihy, katalógy. Vtedy ste dobrý starožitník.”

Za rozhovor ďakujeme ( časopis DOM a BYT 2004 )


poslať známemu

Vitajte

Neprehliadnite

Prejdi na videá
Registrácia a nákup na AntikLiptov
Registrácia a nákup na AntikLiptov
Ako predávať cez AntikLiptov?
Ako predávať cez AntikLiptov?
Automatické sledovanie obľúbených položiek
Automatické sledovanie obľúbených
položiek
Prehliadka po AntikLiptov bez registrácie
Prehliadka po AntikLiptov
bez registrácie